svētdiena, 2016. gada 24. aprīlis

Vandālims Carnikavas novadā: "Šamanistānā"

"Šamanistāna"  pirms vandālisma.

Jūras krastā starp Gaujas ieteku jūrā un Lilastes pludmali atrodas neierasta izskata pludmale, kas laika gaitā ieguva nosaukumu: "Šamanistāna". Ierastās pludmales vietā kāpās kādreiz atradās vairākas siekstas ieraktas smiltīs ar saknēm uz augšu, apgleznotas ar krāšņām krāsām un dekorētas ar ornamentiem, kuros izmantoti vairāku kultūru reliģiskie simboli, kā arī primitīva veidojuma būdiņas un citas krāšņas, neierastas lietas. Skaistās pludmales pamatlicējs ir Makss Zolotuhins, kas sevi dēvē par šamani un pamatā uzturas Krievijā.

"Šamanistāna" tika izveidota aptuveni 2002. gadā, bet pirmā Latvijas žurnālistu publikācija par šo pludmali parādījās 2011.gada 1.septembrī, ziņu portālā "Diena".

Katra sieksta Šamanistānā ir kā svētvieta, ko sauc par urgu, katrai esot savs vārds un saimnieks. Katra sieksta ir apgleznota, tajās ir iekārti sapņu ķērāji, krāsaini audumi, krelles (kādu siekstu krāšņoja pat Boba Mārlija karogs) un citas lietas.

M. Zolotuhins raksta:  "Vairākus gadus ilgie šamaniskie piedzīvojumi un pieredze rāda, ka šī pludmale ir vesela kāpu valstība ar apbrīnojamu un sarežģītu ekosistēmu, bet galvenais - pilna ar šamanistiskiem gariem, kas ir iemiesojušies šajās siekstās, no kurām ļaudis būvē šamaniskas svētnīcas, veic mitoloģiskos rituālus."

"Autora veidoto video par šamanistānu var apskatīt šeit"

Pēc internetā pieejamās informācijas un videoklipiem, Šamanistānu regulāri apmeklē cilvēki, kas veic rituālus, sit bungas, dzied un dejo ap ugunskuru.

Vēl aizvien liela daļa Latviešu nav informēti par šādas vietas eksistenci Latvijā. Diemžēl, arī interesantiem vairs nav daudz, ko apskatīt no apbrīnojami skaistās Šamanistānas. Urgu vietā ir palikuši tikai celmi un ogles. Pēc cilvēku publikācijām internetā var spriest, ka tīšais vandālisms - koku nociršana ir notikusi 2015. gada novembrī, bet nocirsto koku dedzināšana -  laika posmā no 2016. gada janvāra līdz tā paša gada aprīlim.

"Šamanistāna"  pirms vandālisma.



Katrs cilvēks individuāli var spriest un izvēlēties: ticēt vai nē, bet senas teiksmas vēsta, ka šādu urgu svētnīcu nojaukšana vai vēl ļaunāk - dedzināšana, postītājiem var nest lielas nepatikšanas, pat pāragru aiziešanu no dzīves ieskaitot.

Mediji vēsta, ka Šamanistānu par dzīves vietu, tās eksistences laikā, bija izvēlējušies ar šamanismu nesaistīti cilvēki un bezpajumtnieki. Taču pretenzijas pret šiem cilvēkiem netika vērstas, jo uzturēšanās laikā netika darītas jebkādas aizliegtas lietas. Daba tika saudzēta un pat pēc dažu cilvēku teiktā -  pludmales apkārtējā teritorija tika apkopta un atkritumi savākti. Tā kā koki izskatās, kā ar motorzāģi nozāģēti, tad bezpajumtnieku iesaiste vandālismā varētu būt apšaubāma.

Šamanistānā ir vēl apskatāmi pāris apgleznotie koki jeb urgas, taču neierastā pludmale ir zaudējusi visu savu sākotnējo krāšņumu. Par pludmales kādreizējo skaistumu liecina vien pāris apdegušas siekstas ar krāšņiem gleznojumiem uz tām. Šeit nu arī ir pierādījums tam, ka mūsdienu sabiedrībai nav cieņas un bijības pret citu kultūru svētnīcām vai mākslu kā tādu.



Bildes - "Kā "Šamanistāna" izskatās šobrīd."






























4 komentāri:

  1. Paldies par rakstu. Es tieši vēlējos doties šīs vietas meklējumos... bet nu vairs neko :( Ļoti bēdīgi, ka sabiedrībā ir cilvēki, kas izposta visu ;(

    AtbildētDzēst
  2. Tur bija ļoti skaisti un ... kaut kā īpaši... Es nesaprotu, kā kaut ko tādu var izpostīt? Vismaz pašvaldībai vajadzēja sargāt šo vietu...

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Carnikavas pašvaldība arī to izdarīja,tagad šis tas ir atjaunots bet menti jau brīdināja, ka tiks nojaukts kā nesankcionēta būve.

      Dzēst
  3. Tad varam uzskatīt ka "urgu" sods ir noticis - nodegusī Siguļu baznīca... Jo mākslīgās izskaloto koku būves novāca pašvaldība ar policiju. Un tam bija konkrēts pamats, ne jau tikai labie nekaitīgie bungu dauzītāji šeit pulcējās. Ne velti attiecīgā pludmale ir visgrūtāk pieejamā Rīgas tuvumā, patālāk no liekām acīm.
    Un ja pats "ciltstēvs" proponē ka šī ir "...kāpu valstība ar apbrīnojamu un sarežģītu ekosistēmu,.." - tad arī vajag attiecīgi izturēties. Visiem šiem kokiem bija jānodzīvo sava dzīve nevis jātiek ieraktiem pretdabīgā veidā. Vēl jau kaut kas ir saglabājies, tiem kas čikst par neiegūtiem iespaidiem. Ļoti pavelkamies uz latviskam svešiem elementiem. Neprotam mēs izturēties piedienīgi ne Dabā, ne izteikt zinošu viedokli. Un tikai beigās piebilstu - formāli šeit ir valsts nozīmes aizsargājamā teritorija kurā neko tamlīdzīgu nedrīkst darīt. Pat ar šķietami viscēlākajiem nodomiem, pietiek mums pašiem savu "ekologu".

    AtbildētDzēst