otrdiena, 2014. gada 23. decembris

Vai skolu obligātā literatūra rada skolnieka naidu pret grāmatām?

Es vēl joprojām atceros, ka mana pirmā interese pēc literetūras, radās jau tad, kad omīte lasīja priekšā grāmatas.  Vēl atceros, kā centos izlasīt dzirdētās pasakas pati, biežāk teikto piefantazējot, nekā reāli izlasot.

Ideoloģiskā burvība par to, ka aiz katra sliktā notikuma sekos kaut kas labs un, ka tu vari būt jebkas, mani pilnībā apbūra. (Nemaz nerunājot par lielo sapni reiz pretendēt uz princeses troni.)
Lai radītu interesi par grāmatām, bērnam ir jāsniedz materiāls, kuram viņš tic vai vēlas ticēt, grāmatu, kura spēs  ieintriģēt un raisīt pārdomas vai lietas par ko sapņot.


Laikā kad grāmatas visbiežāk aizstāj filmas, seriāli,  komiksi un videospēles, vajadzību tās lasīt es uzskatu par vēl būtiskāku. Jo iepriekš minētie aizstājēji mums vizualizē ainu, kas tobrīd norisinās, taču patiesai fantāzijas raisīšanai mums šis attēls jāuzbur pašiem. Turklāt pieredze liecina, ka lasot grāmatu un vizualizējot tēlus pat, gūsti lielāku baudu nekā skatoties filmas, vēl jo vairāk, kad filmas neiekļauj daudzas nozīmīgas detaļas.
(Neskaitāmi daudzos vecajos ierakstos jau paudu savu viedokli, kāpēc radošuma attīstīšana ir nepieciešama.)

Vecāki, kuri paši nespēj  bērnam viest interesi par grāmatām, gan jau bezrūpīgi cer, ka to spēs radīt skola, taču mani novērojumi visbiežāk sliecās uz pretēju reakciju: bērns visbiežāk sāk izjust riebumu pret literatūru.

Tāpēc novērtēsim ko tieši skolā mums liek apgūt kā obligāto literatūru. Klasikie romāni, pāris latviešu autori, tautas pasaka...visbiežāk nekā mūsdienīga un šķietami aizraujoša. Pēc mana vērtējuma - grāmatas, kuras spēs baudīt tikai tas, kurš jau ir bijis ieinteresēts literatūras izzināšanā un grāmatā spēs  izlasīt ne tikai  sižetisko līniju un emocijas, bet arī tā zemtekstu un patiesi pausto ideju.

Teiktu, ka literatūras stundās vajadzēju vairāk mūsdienīgākas grāmatas, saucamos "best sellerus". (Lai gan arī tās reizēm nonāk  pie vispārīgām galējībām un man bieži nešķiet saprotams, kāpēc tik liels cilvēku skaits pērk grāmatu, kura, nav ne labi sarakstīta, ne arī izceļas ar interesantu vai orģinālu sižetisko līniju.)

Kāpēc lai skolniekam neviestu interesi par mūsdienu autoru darbiem kā : "Harijs Potters" , "Bada Spēles", "Velns pradas brunčos" un neskaitāmi daudzas citas grāmatas, kuras būtu vērts izlasīt un, kuras pat spētu raisīt kāri pēc lasīšanas. Tā vietā mēs visbiežāk atbaidām potenciālos lasītājus un  atraidām arī sava veida zināšanu bagātību.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru