svētdiena, 2015. gada 1. novembris

Vai Tevi ir viegli ietekmēt?

Vai esi aizdomājies cik viegli ir ietekmēt tavu prātu? Cik viegli kāds apstāklis, cilvēks vai reklāma spēj mainīt tavas domas? Vai bieži esi pieķēris sevi pie domas, ka pēc kādas filmas vai reklāmas noskatīšanās tev ir radusies vēlme šo preci iegādāties vai lietot?

 Bieža kāre iegādāties reklamas nolūkos izvietotus produktus var norādīt uz tava prāta vieglo kontrolēšanu un ietekmēšanu.




Kā var pārbaudīt vai esi viegli ietekmējams:


Šie ir elementāri jautājumi, kurus tu vari uzdod sev, lai pārbaudītu savu ietkmējamību.
  • Vai reklāmas bieži tevī izraisa kāri nopirkt reklamēto produktu?
  • Vai pēc filmas noskatīšanās esi vēlējies sākt apmeklēt pulciņus vai iestādes, kas tiek reklamētas filmās? ( Piemēram, pēc filmas "Step Up" vēlme sākt mācīties dejot.)
  • Vai tu seko modes tendencēm? ( Pērc telefonu,  ja tas  tiek uzskatīts par modes lietu tavā draugu, paziņu lokā vai vietā, kur tu dzīvo.)
  • Vai draugu ietekumi tev šķiet ļoti nozīmīgi?  (Pirms katra pirkuma jautā drauga viedokli, pat ja produkts tev ļoti patīk, vai arī nopērc kaut ko, tāpēc, ka to ir ieteicis draugs, pat ja produkts vai pakalpojums tev šķietami nav vajadzīgs.) 
  • Vai tava gaume ir atkarīga no citu viedokļa/spiediena?
Ir zinātniski pierādīts, ka mūsdienu paaudzes prāti ir viegli ietekmēji, tāpēc, ja uzdodot šos jautājums sev, nonāci pie atskārsmes, ka esi viegli ietekmējams, tad neuztraucies. Tu neesi vienīgais! Šādi cilvēki pārstāv lielāko daļu mūsdienu patērētāju sabiedrību, kuri savu naudu izšķērdīgi tērē uz mūsdienu tendeņču klišejiskajiem pirkumiem.  Uz to balstās jebkura industrija, tāpēc droši varētu apgalvot, ka filmās, seriālos vai jebkādās citās reklāmās, kas nonāk ar mums saskarsmē ir rūpīgi, psiholoģiski ietekmējoši būvētas nianses. To varētu uzskatīt par sava rakstuma vājumu, vai vainot, kā sabiedrības morāles neesemību.

Kā psiholoģiskā ietekmēšana maina tavu dzīves kvalitāti? 

Šis būs piemērs, kas var neatbilst visiem.  Taču reizēm, ja cilvēks ir viegli ietekmējams, tad šī ietekmējamība spēj mainīt tavu attiecību kvalitāti vai to neesemību, vai esamību. Reizēm mēs varam atteikties no ideālām attiecībām, jo to pārtraukšanu uzspiež vecāki, vai arī rīkoties draņķīgi, jo tobrīd to no tevis ir pieprasījusi tava otrā pusīte. Tas ir viens no daudziem piemēriem, kā šis rakstura vājums var ietekmēt tavu dzīvi. Galvenais ir atcerēties, ka tu pats esi savs dzīves noteicējs un sava dzīve tev ir jādzīvo vienam, tāpēc citu cilvēku viedokli liec aizkadros un  uzklausi to tikai tad, kad tas ir noderīgs!

Kā izvairīties no ietekmēšanas?

Pirms tu nolem iesākt ko jaunu vai iegādāties jaunu preci, uzdod sev jautājumu, kādam nolūkam tu to dari? Vai tas patiešām tev ir nepieciešams un vai bez tā nevarētu iztikt? Vai tu to pērc, vai dari, tāpēc, ka to Tev ir ieteicis kāds cits? 

Ja Tu apzināsies šīs lietas un rīkosies pretēji apkārtējās vides spiedienam, ja tas tev nav noderīgi, tad tevi būs aizvien grūtāk ietekmēt. Turklāt, lieks satraukums par sīkumiem, kad nevari iegūt jaunāko modes tendeci ar kuru palielīties draugiem, var aiztaupīt Tev lieku stresu. Atceries, ka tev ir pašam sava galva uz pleciem ar kuru jādzīvo!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru